Prof.dr.sc.Stipe Orešković
ŠNZ “Andrija Štampar“
MEF Sveučilišta u Zagrebu
Sve što se događa sa zdravstvenim sustavom je vožnja u suprotnom smjeru.
BDP-a je takav kakav je ,a rast zdravstvene inflacije zbog raznih faktora je trostruk !
Postavlja se pitanje je li model javnog financiranja održiv,i to ne samo zbog kroničnog nedostatka sredstava koja se prikupljaju iz javnih izvora,trinaest sanacija zdravstvenog sustava u 23 godine funkcioniranja,nego i zbog utjecaja na djelotvornost i učinkovitost sustava.Dolazi li kraj svijeta ? Odnosno,ako je BDP-a takav kakav jest,zdravstvena inflacija i potražnja takvi kakvi jesu-vodi li sve to raspadu ?
Političari moraju odlučiti hoće li sami proizvoditi zvijer koja će ih sutra proganjati.A to znači davati obećanja koja će ih stići sutra jer su neostvariva.Generiranje nerealnih očekivanja vodi do bolesti svih vrsta.A najveća bolest je problem samoprocjene .
Hoće li se sustav raspasti ili transformirati ?
Odgovor je da će se upravljanje potrebama morati povezati s upravljanjem ekonomijom , i drugo da se zdravstveni sustav treba preoblikovati u u pokretača ekonomskog razvoja , izloženog natjecanju i otvorenom izravnim stranim ulaganjima .
Unutar postojećih modela nema budućnosti i oni su neodrživi.
Hrvatska je još uvijek u fazi nijekanja glede strukturnih problema,kao društvo ulazimo u fazu bijesa,poslije će biti tugovanje a onda mora doći prihvaćanje.
Oreškovićev je stav da treba razdvojiti kupce i davatelje usluga,uvesti ugovorno plaćanje,stvaranje uvjeta da pacijent bira davatelja usluga i natjecanje za javno prikupljena sredstva .
Orešković nekad fanatičan zagovornik reformi danas više ne vjeruje da su one moguće,moguće je natjecanje jer ono proizvodi promjenu .